När huset blir en mötesplats

Frågesport, fika och samtal över kaffekoppen – i sommar har flera av våra hyresgäster fått uppleva glädjen i att mötas och lära känna nya grannar. Det är precis det som är tanken med våra sommaranställda aktivitetsledare. Genom enkla men uppskattade initiativ har de skapat vardagsglädje, gemenskap och innehåll i flera av våra fastigheter.

För oss på Micasa Fastigheter är ett tryggt och trivsamt boende mer än bara kvadratmeter.  Genom att skapa miljöer där människor möts, samtalar och skrattar tillsammans vill vi bidra till en vardag att se fram emot – varje dag.

– Efter ett spel och umgänge i Hässelby var deltagarna så nöjda att de sa att vi gjort deras dag. Det ger så mycket energi, berättar Ingrid.

Gemenskap och sociala sammanhang är viktiga för välmåendet, oavsett ålder. Det vet också våra aktivitetsledare – som snabbt kände att deras sommarjobb var något alldeles extra:

– Jag blev väldigt glad och kände mig både hedrad och inspirerad. Att få skapa meningsfulla aktiviteter för äldre kändes som ett viktigt och givande uppdrag, säger Eric.

Flera deltagare har uttryckt hur värdefullt det varit att få prata med andra, skratta tillsammans och känna sig delaktiga.

– När vi fick ett personligt tackbrev från en av deltagarna – då kände jag verkligen: det här gör skillnad, säger Eric.

Som fastighetsägare har vi en viktig roll i att skapa förutsättningar för sociala möten. Genom att använda våra lokaler och resurser till aktiviteter som stärker gemenskapen, vill vi bidra till ett boende som är mer än bara ett hem.

Ett boende att se fram emot.


Dela på: